Dotknąć fajerwerków

 

Inżynierowie z Disney Research stworzyli rozwiązanie, które osobom niewidomym umożliwi… no właśnie, co właściwie umożliwi to rozwiązanie?

Pomysł jest tani i fascynujący w swej prostocie. Strumienie wody sterowane w odpowiedni sposób będą uderzać od tyłu w ekran dotykowy, a dzięki synchronizacji ich z widowiskiem, które osoby widzące zobaczą podczas pokazu sztucznych ogni, niewidomy będzie mógł pełniej uczestniczyć w pokazie. Rozwiązanie jest interesujące, ponieważ umożliwia pokazywanie dynamicznie zmieniających się efektów dotykowych na ekranie o dużej rozdzielczości przestrzennej.

Stwierdzono, że dzięki użyciu różnych dysz do kształtowania strumieni wody uderzających o ekran udało się uzyskać dotykowe analogi efektów wizualnych, które są na tyle dobre, że osoby widzące potrafią w sposób istotnie lepszy od przypadkowej zbieżności stwierdzić odpowiedniość obrazu i jego reprezentacji dotykowej.

Czy pomysł przybliży niewidomym fajerwerki? Trudno powiedzieć. Wiemy jednak z pewnością, że rozwiązanie ma w sobie duży potencjał i spodziewamy się, że może ono zostać wykorzystane do stworzenia tanich zastosowań wymagających dużych ekranów dotykowych o dobrej rozdzielczości.

Źródło: https://coolblindtech.com/disney-creates-low-cost-solution-for-blind-to-...

 

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Gminy Miejskiej Kraków